To measure the amount of nickel in some industrial waste fluid, an analytical ch
ID: 1033152 • Letter: T
Question
To measure the amount of nickel in some industrial waste fluid, an analytical chemist adds 0.110 M sodium hydroxide (NaOH) solution to a 25.0 g sample of the fluid and collects the solid nickel(I) hydroxide (Ni (OH2) product. When no more Ni(OH)2 is produced, he filters, washes and weighs it, and finds that 343. mg has been produced The balanced chemical equation for the reaction is: Ni2+(aq) + 2NaOH(aq) Ni(OH)2(s) + 2 Na. (ag) R precipitation | | o acid-base o redox Og Dx10 Ar What kind of reaction is this? If you said this was a precipitation reaction, enter the chemical formula of the precipitate. If you said this was an acid-base reaction, enter the chemical formula of the reactant that is acting as the base. If you said this was a redox reaction, enter the chemical symbol of the element that is oxidized. Calculate the mass percent of Ni in the sample. Be sure your answer has the correct number of significant digits.Explanation / Answer
1)
This is precipitation reaction as solid is formed in the product
2)
Ni(OH)2 is precipitate
3)
not applicable
4)
not applicable
5)
Molar mass of Ni(OH)2,
MM = 1*MM(Ni) + 2*MM(O) + 2*MM(H)
= 1*58.69 + 2*16.0 + 2*1.008
= 92.706 g/mol
mass of Ni(OH)2 = 0.343 g
mol of Ni(OH)2 = (mass)/(molar mass)
= 0.343/92.706
= 0.00370 mol
According to balanced equation
mol of Ni reacted = moles of Ni(OH)2
= 0.00370 mol
Molar mass of Ni = 58.69 g/mol
mass of Ni = number of mol * molar mass
= 0.0037*58.69
= 0.217 g
This is mass of Ni in original sample
mass % of Ni = mass of Ni * 100 / mass of sample
= 0.217*100/25.0
= 0.868 %
Answer: 0.868 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.