The Ostwald process is used commercially to produce nitric acid, which is, in tu
ID: 1032187 • Letter: T
Question
The Ostwald process is used commercially to produce nitric acid, which is, in turn, used in many modern chemical processes. In the first step of the Ostwald process, ammonia is reacted with oxygen gas to produce nitric oxide and water. What is the maximum mass of H2O that can be produced by combining 53.5 g of each reactant?
The Ostwald process is used commercially to produce nitric acid, which is, in turn, used in many modern chemical processes. In the first step of the Ostwald process, ammonia is reacted with oxygen gas to produce nitric oxide and water. What is the maximum mass of H20 that can be produced by combining 53.5 g of each reactant? 4NH, g)+ 50, 4N0(g) +6H2O Number g H2OExplanation / Answer
we need to identify the limiting reagent . The reagent that is completely neutralised.
NH3
mass =53.5g
molar mass = 17g/mol
moles of NH3 = 53.5g /17g/mol = 3.147mol
O2
mass of O2 = 53.5g
molar mass = 32g/mol
moles = 53.5g/32g/mol = 1.672mol
According to stoichiometry :
4 moles of NH3 react with 5 moles of O2
3.147 moles of NH3 react 5/4 * 3.147 moles of O2 = 3.934 mol
So moles of O2 required = 3.934mol
but moles of O2 present 1.672 mol
Now, 5 mol of O2 react to give 6 moles of H2O
1.672mol of O2 react to give 6/5 * 1.672 =2.0064 moles of H2O
molar mass of H2O = 18g/mol
mass of H2O = 18g/mol* 2.0064 mol = 36.1152g= 36.11g of H2O
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.