PrintCakculatorPeriodic Table n 11 of 12 Mapd Sapling Learning You are asked to
ID: 1032167 • Letter: P
Question
PrintCakculatorPeriodic Table n 11 of 12 Mapd Sapling Learning You are asked to prepare 500. mL of a 0.250 M acetate buffer at pH 5.10 using only pure acetic acid (MW-60.05 g/mol, pK,-4.76),3.00 M NaOH, and water. Answer the following questions regarding the preparation of the buffer 1. How many grams of acetic acid will you need to prepare the 500 mL buffer? Note that the given concentration of acetate refers to the concentration of all acetate species in solution. Number What volume of 3.00 M NaOH must you add to the acetic acid to achieve a buffer with a pH of 5.10 ata final volume of 500 mL? (ignore activity coefficients.) Number mL the rinses to the flask. Swirl the flask to mix the solution. Add water to the mark to make the volume 500 mL. Stopper the flask and invert how many times to ensure complete mixing? 3. Pour the beaker contents into a 500 mL volumetric flask. Rinse the beaker several times and add 2 20 Check Answer 0 Nox1 ? ExitExplanation / Answer
1)
Answer
7.5063g
Explanation
No of moles of acetic acid needed = (0.250mol/1000ml)×500ml= 0.125mol
Mass of acetic acid required = 0.125mol×60.05g/mol = 7.5063g
2)
Answer
28.6ml
Explanation
Henderson-Hasselbalch equation is
pH = pKa + log([A-] /[HA])
rearranging equation
[A-]/[HA] = 10pH - pKa
[A-] /[HA] = 105.10 - 4.76
[A-] /[HA] = 2.1878
[A-] = 2.1878[HA]
Buffer concentration is 0.250M
Therefore,
[A-] + [HA-] = 0.250M
2.1878[HA]+ [HA] = 0.250M
3.1878[HA] = 0.250M
[HA] = 0.0784M
[A-] = 0.250M - 0.0784M = 0.1716M
So, concentrations of acetic acid and acetate to be maintained are
[CH3COOH] = 0.0784M
[CH3COO-] = 0.1716M
No of moles to be maintained
No of moles of CH3COOH = (0.0784mol/1000ml) × 500ml = 0.0392
No of moles of CH3COO- = (0.1716mol/1000ml)×500ml =0.0858
NaOH + CH3COOH - - - - - - - > CH3COONa + H2O
this is 1:1molar reaction
So, to produce 0.0858moles of CH3COO-, 0.0858moles of NaOH must be added
Volume of NaOH solution contaning 0.0858moles of NaOH = (1000ml /3.00mol)×0.0858mol = 28.6ml
3) 20
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.