A solution contains 0.047 M Ag and 0.032 M Pb2. If you add Cr, AgCl and PbCl2 wi
ID: 1031967 • Letter: A
Question
A solution contains 0.047 M Ag and 0.032 M Pb2. If you add Cr, AgCl and PbCl2 will begin to precipitate. Wha is the concentration of CI required, in molarity, when A AgCI precipitation begins? B. AgCl precipitation is 99.99% complete? Number Number 3.77x 10 M 3.77x 10 M C. PbCl2 precipitation begins? D. PbCl2 precipitation is 99.99% complete? Number Number 0.023 Finally, give the CI concentration range in which Ag" can be completely separated from Pb2* by precipitation. E. Give the lowest Cr concentration for the F. Give the highest CI concentration for the separation of Ag from Pb2+ separation of Ag from Pb2Explanation / Answer
Ksp of AgCl = 1.77×10-10
AgCl <==> Ag+ + Cl^-
A. precipitation of Ag+ will begin when concentration of Cl- is = Ksp/[Ag^+]
= 1.77×10-10/0.047 M = 37.65 *10^-10 M
B. when 99.99% Ag+ is precipitated, 0.01% Ag+ is left in the solution.
[Ag+] = 0.01 % * 0.047 M = 4.7*10^-6 M
[Cl-] = Ksp/[Ag+] = 1.77×10-10/ 4.7*10^-6 M = 3.76*10^-5 M
----------------------------------------------
C. Ksp of PbCl2 = 1.70*10^-5 M
PbCl2 <==> Pb^2+ + 2Cl-
Ksp = [Pb^2+][Cl^-] ^2
or, 1.70*10^-5 = 0.032 * [Cl^-]^2
or, [Cl^-] = 0.023 M
---------------------------------------------------
D.
0.01% of 0.032 M Pb^2+ = 2.3*10^-6 M
Ksp = (2.3*10^-6) * (Cl^-)^2
or, 1.7*10^-5 = (2.3*10^-6) * (Cl^-)^2
or, [Cl-] = 2.72 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.