What length of this wire contains exactly 1.00 A gold wire has a diameter of 1.0
ID: 103170 • Letter: W
Question
What length of this wire contains exactly 1.00 A gold wire has a diameter of 1.00 mm. mole of gold? (density of Au 17.0 g/cm') 4. A) 2630 m B) 3.69 m C)251 m D)14.8m E) 62.7m A 1.375 g sample of mannitol, a sugar found in seaweed, is burned completely in oxygen to give 1.993 g of carbon dioxide and 0.9519 g of water. The empirical formula of mannitol is 5. A) CHO 6. Ammonia reacts with oxygen to form nitric oxide and water vapor 4NFb + 5 O2 4N0 + 6 H2O When 40.0 g NHs and 50.0 g Oz are allowed to react, which is the limiting reagent? A) NH B)0 C)NO D HO ENo reagent is limiting.Explanation / Answer
4.
Molar mass of gold = 196.97 g/mol
Density = mass / volume
Volume = mass / density
= 196.97 / 17
= 11.586 cm³
Diameter = 1.00 mm
Radius = diameter / 2 = 1.00/2 mm= 0.5 mm
= 0.05 cm
Volume of wire = 3.14*r²*length
11.58 = 3.14*0.05²*length
length = 11.586/(3.14*0.05²)
length = 11.586/0.00785
length = 11.586/0.00785
length = 1,475.9 cm
= 14.759 m
= 14.8 m
5.
Given that mass of CO2 = 1.993 g
mass of H2O = 0.9519 g
now calculate the mole of C, H:
mass of CO2 = 1.993 g
dividing by the molar mass 44 = 1.993 g /44.0 g/ mole
=0.0453 moles of CO2
0.0453 moles of CO2 since there is 1 mole so C in CO2
= 0.0453 moles of C
0.0453 moles of C *12.01 g / mole =
0.544 g of C which is the mass of C in the compound
mass of H2O = 0.9519 g
0.9519 g/ 18.02 g/ mole= 0.0528 moles of H2O
since there are 2 moles of H in 1 moles of H2O =
0.1057 moles of H or
0.1057 moles of H *1.008 g/ mol=
0.1065 g of H which is the mass of H in the compound
mass of compound burnt = 1.3750 g
mass of C+H = 0.650 g
mass of O = 0.725 g by difference
moles of O = 0.04529
molar ratio of C : H :O = 0.0453 : 0.1057 : 0.0453
or after dividing by the smallest 0.0453 ….
molar ratio of C : H :O = 1.000 : 2.334 : 1.000
multiply by 3 to get whole numbers 3.000 7.001 3.000
empirical formula of mannitol is C3H7O3 ..
6.
4NH3 + 5O2 4NO + 6H2O
given 40.0 g NH3
50.0 g O2
Number of moles= amount in g / molar mass
= 40.0 g/ 17.03 g/ mole
= 2.35 mole NH3
Moles of O2 = 50 g /32.0 g/ mole
= 1.56 mole
Now calculate the amount of NH3 which is recated with this amount of O2:
1.56 mole O2 * 4 mole NH3/5 mole O2 = 1.248 mole NH3
Thus NH3 present in excess, O2 is limiting agent
The answer is B
The limiting agent has due to following properties:
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.