What are you supposed to do after converting moles in part B? The answer I have
ID: 103168 • Letter: W
Question
What are you supposed to do after converting moles in part B? The answer I have for it is correct, but I have no idea how to get there. Please explain the conversions for the other two questions as well.
Consider the following reaction 2CH3OH(g)2CH,(g) + O2(g), H= +252.8 kJ Part B Calculate the amount of heat transferred when 29.0 g of CH3OH(g) is decomposed by this reaction at constant pressure Express the heat to three significant digits with the appropriate units. 114 kJ Part C For a given sample of CH3 OH, the enthalpy change during the reaction is 82.8 k.J. What mass of methane gas is produced? Express the mass to three significant digits with the appropriate units. Part D How many kilojoules of heat are released when 38.6 g of CH4(g) reacts completely with 02(g) to form CH3OH(g) at constant pressure? Express heat to three significant digits with the appropriate units.Explanation / Answer
2CH3OH(g) ----------> 2CH4(g) + O2(g) DH = 252.8KJ
2 moles of CH3OH decomposes to required heat is 252.8KJ
2*32g of Ch3OH decomposes to required heat is 252.8Kj
29g of CH3OH decomposes to required heat = 252.8*29/2*32 = 114KJ
part-C
formation of 2 moles of CH4 heat enery is required 252.8KJ
formation of 2*16g of Ch4 heat energy is required 252.8KJ
2*16*82.8 /252.8 =10.5g of CH4 heat energy is required 82.8KJ
10.5g of CH4 >>>>>answer
part-C
formation of 2 moles of CH4 heat enery is required 252.8KJ
formation of 2*16g of Ch4 heat energy is required 252.8KJ
38.6g of Ch4 heat energy is required = 252.8*38.6/2*16 = 305KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.