Experiment 2: Synthesize Copper Oxide from Copper (II) Sulfate Pentahydrate Lab
ID: 1031496 • Letter: E
Question
Experiment 2: Synthesize Copper Oxide from Copper (II) Sulfate Pentahydrate Lab Results Record the following results in the table below.
mass of empty beaker 85.000 g
mass of beaker and copper (II) sulfate pentahydrate 90.000 g
mass of empty test tube 27.400 g
mass of test tube after heating and cooling 29.267 g
Data Analysis
A. How many moles of copper were in the copper oxide formed?
The molar mass of copper (II) sulfate pentahydrate is 249.68 g/mol. For best accuracy, use the mass measurements read using the balance.
B. Calculate the mass of oxygen in the copper oxide. The molar mass of copper is 63.55 g/mol and the molar mass of oxygen is 16.00 g/mol
C. Calculate the number of moles of oxygen in the copper oxide. The molar mass of oxygen is 16.00 g/mol.
D. Calculate the molar ratio between copper and oxygen.
Explanation / Answer
ans)
Mass of Copper (II) sulphate pentahydrate = 90.000 - 85.000 g = 5 g
Molar mass of Copper (II) sulphate pentahydrate = 249.68 g/mol
Moles of Copper (II) sulphate pentahydrate = 5 / 249.68 = 0.02002 moles.
Mass of Copper (II) sulphate = 249.68 - 90 = 159.68 g
Mass of Copper = 63.55 g
Molar Mass of Copper Oxide = 63.55 + 16 = 79.55 g
Mass of Copper Oxide = 29.267 - 27.400 = 1.867 g
Moles of copper oxide formed = 1.867 / 79.55 = 0.0234
Mass of Copper in the Copper Oxide = (63.55/79.55)*1.867 = 1.491 g
Mass of Oxygen in the Copper Oxide = 1.867-1.491 = 0.376 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.