2. The formula of a compound of Tin (Sn) and Oxygen (O) was determined using the
ID: 1031224 • Letter: 2
Question
2. The formula of a compound of Tin (Sn) and Oxygen (O) was determined using the following data. A sampl of Sn was weighed into a crucible. The crucible was covered and heated to allow the Sn and O to react. The crucible was then cooled and weighed. The following data were collected. (Molecular mass of Sn is g/mol and of O is 16.0 g/mol Mass of Sn reacted: 1.897 g Mass of product: 2.146 g. (a) Calculate mass of O reacted. (b) Calculate moles of O reacted. (c) Calculate moles of Sn reacted. (d) Calculate the empirical formula of the compound.Explanation / Answer
Ans. #a. Calculated mass of O reacted = Final mass after reaction – Initial mass of Sn
= 2.146 g – 1.897 g
= 0.249 g
#b. Moles of O-reacted = Mass of O reacted / MW
= 0.249 g / (16.0 g/ mol)
= 0.0155625 mol
#c. Moles of Sn-reacted = 1.897 g / (118.71 g/ mol) = 0.015980 mol
#d. Molar ratio of reactants = Moles of Sn / Moles of O reacted
= 0.015980 mol / 0.0155625 mol
= 1.03
= 1.0 (nearest whole number)
The molar ratio of reactants 1.0 indicates that there is 1 atom O-atom every 1 Sn atom.
Therefore,
Empirical formula of the compound = SnO
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.