1A) The maximum amount of copper(II) sulfide that will dissolve in a 0.139 M cop
ID: 1031167 • Letter: 1
Question
1A) The maximum amount of copper(II) sulfide that will dissolve in a 0.139 M copper(II) acetate solution is ? M.
1B) The molar solubility of silver chromate in a 0.258 M sodium chromate solution is ? M.
1C) When 25.0 mL of a 2.74×10-4 M copper(II) nitrate solution is combined with 25.0 mL of a 4.11×10-4 M sodium hydroxidesolution does a precipitate form? (yes or no)
For these conditions what is the Reaction Quotient, Q, equal to?
1D) When 18.0 mL of a 8.11×10-4 M lead nitrate solution is combined with 18.0 mL of a 2.32×10-4 M sodium chloride solution does a precipitate form? (yes or no)
For these conditions what is the Reaction Quotient, Q, equal to?
Explanation / Answer
A)
CuS ------------> Cu+2 + S2-
Ksp = [Cu+2][S2-]
6.3×10–26 = 0.139 x S
S = 4.53 x 10^-25 M
The maximum amount = 4.53 x 10^-25 M
1B)
Ag2CrO4 -------------> 2 Ag+ + CrO42-
Ksp = [Ag+]^2 [CrO42-]
1.12×10–12 = (2S)^2 x 0.258
S = 1.04 x 10^-6 M
molar solubility = 1.04 x 10^-6 M
1C)
concentration of Cu+2 = 25 x 2.74 x 10^-4 / 25 + 25
= 1.37 x 10^-4 M
concentration of OH- = 25 x 4.11 x 10^-4 / 50
= 2.06 x 10^-4 M
Cu(OH)2 -------------> Cu+2 + 2 OH-
Qsp = [Cu+2][OH-]^2
= (1.37 x 10^-4)(2.06 x 10^-4)^2
Q = 5.79 x 10^-12
Ksp = 1.1×10–15
Ksp < Q . so precipitate will form
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.