3/2312018 09:00 AM 4 11.8/20 33120/18 1:20 AM Gradbook Print Calculator -A Perio
ID: 1031135 • Letter: 3
Question
3/2312018 09:00 AM 4 11.8/20 33120/18 1:20 AM Gradbook Print Calculator -A Periodic Table Question 8 of 10 Sapling Learning Map . Lead(II) nitrate and ammonium iodide react to form lead(lI) iodide and ammonium nitrate according to the reaction Pb(NO3.(aq) +2NH3(aq) 11s) + 2 NH,NO,(aq) What volume of a 0.530 M NH&l; solution is required to react with 789 mL of a 0.120 M Pb(NOs)2 solution? Number mL How many moles of Pbl2 are formed from this reaction? Number mol Pbl, & Hint O Previous Give Up & View Solution Q Check Answer 0 Next Exit about us careers privacy policy terms of use contact us helpExplanation / Answer
Number of moles of Pb(NO3)2 = moalrity * volume of solution in L
Number of moles of Pb(NO3)2 = 0.120 * 0.789 = 0.0947 mole
from the balanced equation we can say that
1 mole of Pb(NO3)2 contains 2 mole of NH4I
so 0.0947 mole of Pb(NO3)2 will contain
= 0.0947 mole of Pb(NO3)2 *(2 mole of NH4I / 1 mole of Pb(NO3)2 )
= 0.189 mole of NH4I
Molarity = number of moles of NH4I / volume of solution in L
0.530 = 0.189 mole / volume of solution in L
volume of solution in L = 0.189 / 0.530 = 0.357 L
1 L = 1000 mL
0.357 L = 357 mL
Therefore, the volume of NH4I = 357 mL
1 mole of Pb(NO3)2 produces 1 mole of PbI2 so
0.0947 mole of Pb(NO3)2 will produce 0.0947 mole of PbI2
Therefore, the number moles of PbI2 = 0.0947
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.