Thermodynamics question: 4. One mole of a diatomic ideal gas initially occupies
ID: 1030835 • Letter: T
Question
Thermodynamics question:
4. One mole of a diatomic ideal gas initially occupies the volume v, = 2.2711 L at p: 10.000 bar and Ti 273.15 K. The gas expands reversibly and adiabatically, to double its volume to V2-4.5422 L a) Find the pressure and the temperature at the end of the adiabatic expansion, assuming that the vibrational and electronic contributions to the heat capacity are negligible. b) Find the work done by the gas during the adiabatic expansion. c Find the heat that must be supplied to the gas to raise its temperature to 273.15 K, after the adiabatic expansion is over. Cv (5/2) Nk (S/2) nR for the diatomic gas, under the assumptions in this problem.Explanation / Answer
a) for this process there is a relation between pressure and volume
(Pf/Pi) = (Vi/Vf)y
y= heat capacity ratio (Cp/Cv=3/5=0.6)
f and i sunscript denote final and initial respectively
putting the values,
Pf = (Vi/Vf)y * Pi
= (2.2711/4.5422)0.6 * 10
=(0.5)0.6 * 10
= 6.59 bar
PfVf= nRTf
Tf= PfVf/nR
= 6.50*4.5422/1*0.0821
= 359.6K
b) work done = -2.5*PiVi*((Vf/Vi)1-y-1)
= -2.5* 9.86*2.2711* ((2)1-0.6-1)
=-17.88J
c) Q= dU+W
dU= nCvdT
= 1* 20.78* (359.6-273.15)
= 1796.4J
Q= 1796.4+ (-17.88)
=1778.5J
=
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.