3.00 moles of an ideal gas are contained in a cylinder with a constant external
ID: 103074 • Letter: 3
Question
3.00 moles of an ideal gas are contained in a cylinder with a constant external pressure of 1.00 atm and at a temperature of 419 K by a movable, frictionless piston. This system is cooled to 288 K. a. Calculate the work done on or by the system, w (J) Submit Answer Tries 0/2 b. Given that the molar heat capacity (C) of an ideal gas is 20.8 1/mol K, calculate q(J), the heat that flows into or out of the system. Submit Answer Tries 0/2 c. Calculate the change in internal energy for this ideal system, in joules Submit Answer Tries 0/2Explanation / Answer
a.
W = -P*dV
P = 1 atm, 101325 Pa
Vi = nRT/P = 3*8.314*419/10135 = 1.0311 m3
Vf = nRT/P = 3*8.314*288/10135 = 0.70876 m3
W = -P*dV = -101325*(0.70876 -1.0311 ) = 32661.10 J
b.
given Cp = 20.8 J/molK, get Q
Q = n*Cp*dT
Q = 3*20.8*(288-419)
Q = -8174.4 J
C)
dE = Q-W = -8174.4 -32661.10
dE = -40835.5 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.