15. how much heat would it take to raise 5 grams of h2o from -50C to +200C? 16.
ID: 1030531 • Letter: 1
Question
15. how much heat would it take to raise 5 grams of h2o from -50C to +200C? 16. How much energy is required to bring 45 g of benzene from -10C to 70C? Specific Heat-C- Jig "C) Substance .. b.p. Ice: 2.09 Water: 4.18 Steam: 1.7 Solid: 1.2 Liquid: 2.4 Gas: 1.9 Solid: 0.55 Liquid: 0.96 Gas: 1.09 H20 0.00 0.333 100.00 2.26 1.10 Grain Alcohol -98 0.0987 64 Benzene 5.0 0.1265 80 0.394 15) How much heat would it take to raise S grams of H,O from-50°C to +200°C? 16) How much energy is required to bring 45 g of benzene from - 10'C to 70'C? 17) How much energy is required to bring 1 kg of grain alcohol in the liquid state from its freezing point to 10' above its boiling point? 18) Calculate H for the reaction: CHs (g)+H2 (g)->CHe (g), from the following Data. OH--1411.kJ CHs (g)+3 0()>2 CO (+2 HO ) CH,(g) + 3,02 (g)--> 2 CO2 (g) + 3 H2O (1) H: (g)+ %O (g) ->HO 0 DH- -1560. k H--285.8 kJExplanation / Answer
15) heat required(q) = mass of ice*sice*DT1 + m*DHfus + mass of water*Swater*DT2 + m*DHvap + mass of water vapor*Svapor*DT3
= 5*2.09*(0-(-50)) + 5*0.333*10^3 + 5*4.18*(100-0) + 5*2.26*10^3 + 5*1.7*(200-100)
= 16.43 kj
16) heat required(q) = mass of solid benzene*ssolid*DT1 + m*DHfus + mass of liquid benzene*Sliquid*DT2
= 45*0.55*(5-(-10)) +45*0.1265*10^3 + 45*0.96*(70-5)
= 8.87 kj
17) heat required(q) = mass of alchol liquid *Sliquid*DT1 + m*DHvap + mass of alchol vapor *Svapor*DT2
= 1*10^3*2.4*(64-(-98)) + 1*10^3*1.1*10^3 + 1*10^3*1.9*10
= 1507.8 kj
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.