Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A. Titanium, which is used to make airplane engines and frames, can be obtained

ID: 103002 • Letter: A

Question

A. Titanium, which is used to make airplane engines and frames, can be obtained from titanium tetracholoride, which in turn is obtained from titanium dioxide by the following process: 3Ti02 (s)+ 4C (s) 6C12(g) 3TiCl, (g) 2C02 (g) 2C0 (g) A vessel contains 4.15g TiO2, 5.67 g c, and 6.78 g Cl,. Suppose the reaction goes to completion as written. How many grams of titanium tetrachloride can be produced. 5. How many grams of sodium dichromate, Na,Cr,o,, should be added to a 50.0-mL volumetric flask to prepare 0.025 M Na,Cr,o, when the flask is filled to the mark with water? What are the Molarities of the Na' ion and the cr2072- ion in the solution? 6. How many milliliters of 0.238 M KMno, are needed to react with 3.36 g of iron (II) sulfate, Feso,? The reaction is as follows: 10Feso, (aq)+2KMno,(aq)+8H,SO,(aq) > 5Fe, (SO,)(ag) + 2MnsO, (aq) +K,SO (aq) +8H,0 (1) 7. A 1.28-g sample of a colorless liquid was vaporized in 250-mt, flask at a 121°C and 786 mmHg. what is the molecular weight of this substance? Smal1 amounts of hydrogen are conveniently prepared by reacting zinc with hydrochloric acid. 8. Zn (s) 2HC1 (aq)>Zncl, (aq) + H (g) How many grams of zinc are required to prepare 2.50 L H2 gas at 765 mmHg and 22°C? 9. The atmosphere in a sealed diving bell contained oxygen and

Explanation / Answer

mol of TiO2 = mass/MW = 4.15/79.8658 = 0.05196

mol of C = mass/MW = 5.67/12 = 0.4725

mol of Cl2 = mass/MW = 6.78/70.9 = 0.0956

clearly, Cl2 is limiting so

6 mol of Cl2 = 3 mol of TiCl4

0.0956 mol of Cl2 --> produces 3/6*0.0956 = 0.0478 mol of TiCl4

mass = mol*MW = 0.0478*189.679 = 9.066 g of TiCl4 produced

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote