Sapling Learning Ultra up to 100 MPa to achieve increased resolution or d run on
ID: 1028989 • Letter: S
Question
Sapling Learning Ultra up to 100 MPa to achieve increased resolution or d run on a 50.0-mm-long x3.0-mm-diameter UHPLC column, a compound has a retention tine of 0.908 min and a width at half height of 3.37 s. Calculate the number of theoretical plates, N and the plate height, H, for this column under the given conditions plates H= m / plate If this particular column contains particles that are 1.80 n in diameter, how many particles placed side-by- side equal one theoretical plate? particles/ plate ExitExplanation / Answer
Solution:-
We use the following formula to calculate the number of theoretical plates
N = 5.45 (tr/W)^2
Here tr= retention time
W= peak width at half height
N = 5.45 (0.908x60/3.37)^2
N = 1424.33 plates
Now the height equivalent to a theoretical plate
H = L/N
Here L = length in mm
and N is the number of theoretical plates
H = 50/1424
H = 0.0351
From the question column length is 50 mm and it has 1424.33 theoretical plate
Therefore the width of each plate is
50mm/1424.33 = 0.0351 mm = 35.1 m
Now the particle size is 1.80 um
so the number of particle in 35.1 um = 35.1/1.8
= 19.5 particles.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.