11. A gravimetric methods was used to determine the amount of chloride in 4.5009
ID: 1028901 • Letter: 1
Question
11. A gravimetric methods was used to determine the amount of chloride in 4.5009 g unknown sample. A 1.3130 grams of silver chloride was obtained. Please determine the weight percentage of chloride present in the unknown. (The molecular weight for AgCl is 143.32 grams/mole, and the atomic weight for chlorine is 35.45 grams/mole.) a. 7.22% rams of an b. 32.48% c. 10.34% d. 21.09% 12. A 0.1000 M AgNO solution was used to titrate a 30.00 mL solution that contains 0.05000 M Br and 0.1 000 M ofl. Given that the Ksp, AgBr(s)-5.0*1013 and Ksp, Agl(s) = 8.3*1017 please determine which ion will be a. CI first precipitated. b. Br d. NO3 13. The van Deemter equation (H= A + B/v + Cv) describes the relationship between the mobile phase velocity and the theoretical plate height in chromatography. What process best describes the reason for the A term in this equation? a. Resistance to mass transfer b. Longitudinal diffusion. c. Random path dispersion. d. Particle size in the column. 14. How many pairs of electrons can H20, N(CH2COO, and EDTA donate when they form complexes with metal? a. 1,2.6 b. 1,4, 6 c. 2, 4, 12 d. 2, 8,12Explanation / Answer
Ans 11 : a) 7.22 %
Number of moles of AgCl = 1.3130 / 143.32 = 0.00916 mol
So number of moles of chlorine = 0.00916 mol
Mass of chlorine in sample = 0.00916 x 35.45
= 0.325 g
Weight percentage of chlorine = (0.325 / 4.5009) x 100
= 7.22 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.