2. What volume (in mL) of 0.100 M sodium hydroxide (NaOH (aq)) will be needed to
ID: 1028723 • Letter: 2
Question
2. What volume (in mL) of 0.100 M sodium hydroxide (NaOH (aq)) will be needed to completely neutralize 1 mL of 0.100 M hydrochloric acid (HCI (aq))? Briefly explain your answer. What volume (in mL) of 0.100 M sodium hydroxide (NaOH (aq)) will be needed to completely neutralize 1 mL of 0.100 M sulfuric acid (H2SO4 (aq))? Briefly explain your answer. what volume (in mL) of 0.100 M sodium hydroxide (NaOH (aq)) will be needed to completely alize 1 mL of 0.100 M citric acid (HC6H50, (aq))? Briefly explain your answer.Explanation / Answer
.
NaOH + HCl ---------> NaCl + H2O
1 mole 1 mole
NaOH HCl
M1 = 0.1M M2 = 0.1M
V1 = V2 = 1ml
n1 = 1 n2 = 1
M1V1/n1 = M2V2/n2
V1 = M2V2n1/M1n2
= 0.1*1*1/0.1*1
= 1ml
The volume of NaOH is 1 ml
3.
2NaOH(aq) + H2So4(aq) ---------> Na2So4(aq) + 2H2O
2 mole 1 mole
NaOH H2So4
M1 = 0.1M M2 = 0.1M
V1 = V2 = 1ml
n1 = 2 n2 = 1
M1V1/n1 = M2V2/n2
V1 = M2V2n1/M1n2
= 0.1*1*2/0.1*1 = 2ml
The volume of NaOH = 2ml
4. 3NaOH(aq) + H3C6H5O7(aq) ---------> Na3C6H5O7 + 3H2O
3 moles 1 mole
NaOH H3C6H5O7
M1 = 0.1M M2 = 0.1M
V1 = V2 = 1ml
n1 = 3 n2 = 1
M1V1/n1 = M2V2/n2
V1 = M2V2n1/M1n2
= 0.1*1*3/0.1*1 = 3ml
The volume of NaOH = 3ml
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.