3) You have the following stock solutions and solid chemicals in your lab: 1.5 M
ID: 1028090 • Letter: 3
Question
3) You have the following stock solutions and solid chemicals in your lab: 1.5 M NaCl 0.50 M Tris buffer, pH 8.0 25 mg/ml Bovine serum albumin (BSA) MgCl, (solid, anhydrous) MW = 95.211 g/mole (90% pure) Glucose (solid, anhydrous) How would you make 250 ml of a solution containing all of the following: (10 points) 0.1M NaCI, 0.05M Tris, pH 8.0, 0.25 mg/ml BSA, 10 mM MgCl 120 mg% glucose. List the volumes of each stock solution and the weights of each solid. Include calculations for each component.Explanation / Answer
Answer:
1) Here we have to use M1V1=M2V2
Given M1=1.5 M NaCl, V1=?, M2=0.1 M and V2=250 mL
V1=M2V2/M1=(0.1Mx250 ml)/(1.5M)=16.66 ml.
Therefore 16.66 ml of 1.5M NaCl used to prepare 0.1 M NaCl of 2
50 ml solution.
2) Here also M1V1=M2V2
M1=0.5 M Tris Buffer, V1=?, M2=0.05 M, V2=250 ml
V1=(0.05 Mx250 ml)/0.5M=25 ml.
Therefore 25ml of 0.5 M Tris Buffer used to prepare 0.05M Tris Buffer of 250 ml.
3) Given M1=25 mg/ml BSA V1=?, M2=0.25 mg/ml and V2=250 ml.
(Here we can take M1 in mg/ml)
V1=(0.25mg/mlx250 ml)/(25mg/ml)
V1=2.5 ml.
Therefore 2.5 ml of 25 mg/ml BSA used to prepare 0.25 mg/ml BSA of 250 ml solution.
4) Given 10mM of MgCl=10x10^-3 M.
We know that molarity=(mass/molar mass)(1/Volume)
Molar mass of MgCl=95.21 g/mol and volume=250 ml=0.250 L.
10x10^-3 mol/L=(mass/95.21g/mol)(1/0.250 L)
Mass=0.238 g.
Therefore 0.238 g of MgCl used to prepare 10 mM MgCl of 250 ml.
5) 120 mg% Glucose,
We know that x% means X grams of solid dissolved in 100 ml of solution.
Therefore 120mg% means 120 mg in 100 ml of solution.
But we need to prepare 250 ml, then weight=(250 mlx120mg)/100 ml
=300 mg.
Therefore 300mg in 250 ml solution is equal to 120 mg% Glucose.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.