Buffer capacity is a measure of a buffer solution\'s resistance to changes in pH
ID: 1027411 • Letter: B
Question
Buffer capacity is a measure of a buffer solution's resistance to changes in pH as strong acid or base is added. An ideal buffer has equal concentrations of acid and conjugate base for a [base] to [acid] ratio of 1. A buffer has lost its capacity when the ratio of [base] to [acid] is less than 0.10 or greater than 10 Suppose that you have 175 mL of a buffer that is 0.180 M in both benzoic acid (CsHsCOOH) and its conjugate base (C6H5COo). Calculate the maximum volume of 0.340 M HCl that can be added to the buffer before its buffering capacity is lost. Number 42.06 mLExplanation / Answer
when the pH of a buffer changes by 1 unit . then the buffer capacity is said to be lost .
pH = pKa + log [salt / acid]
= 4.20 + log [0.180 / 0.180]
pH = 4.20
calculate concentration when pH = 3.20
pH = pKa + log [C6H5COO- /C6H5COOH]
3.20 = 4.20 + log [C6H5COO- /C6H5COOH]
[C6H5COO- /C6H5COOH] = 0.1
moles of acid and base present = 175 x 0.180 = 31.5
31.5 - x / 31.5 + x = 0.1
31.5 - x = 3.15 + 0.1 x
x = 25.77
moles of acid added = 25.77
Molarity = 0.340 M
volume = 25.77 / 0.340 = 75.80
volume of HCl = 75.8 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.