7. A hot piece of copper (heat capacity 0.385 J/g\'C) is submerged capacity = 2.
ID: 1026716 • Letter: 7
Question
Explanation / Answer
Ans 7 : The heat lost by copper will be equal to the heat gained by ethanol
Heat = m. c . delta T
where m is mass of substance in grams
c is the specific heat capacity
delta T is change in temperature
So here , putting all the values we get :
m x 0.385 x (70.0 - 32.0) = 200 x 2.42 x (32.0 - 30.0)
m = 66.2 grams
So the mass of copper will be 66.2 grams.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.