More calorimetry, plus enthalpy and stoichiometry 2. The specific heat capacity
ID: 1026303 • Letter: M
Question
More calorimetry, plus enthalpy and stoichiometry 2. The specific heat capacity of graphite is 0.711)g K1. If a 9.44-8 piece of graphite is heated from 25.08C to 87.6 C, then what amount of heat was required to raise the temperature of the graphite? 3. A30.5-g sample of an alloy at 93.09C is placed into 50.0 mL of water at 22.0°C in a coffee-cup calorimeter with a heat capacity of 9.2JK. If the final temperature of the system is 31.1°c, then what is the specific heat capacity of the alloy? The specific heat of water is 4.18 J/molk 4. Example on the board: Consider the balanced equation below, starting with 2.00 grams of CH and excess Oz: CH,(g) + 202(g) CO2(g) + 2H20(g) &Mom--802.3kj; a. What mass of water can be produced? b. How much energy will be produced or consumed?Explanation / Answer
2. Q = m*c*deltaT
m = mass = 9.44g
c = heat capacity =0.711J/gK
DeltaT = Change in temperature = 87.6 - 25 = 62.6
= 62.6 = 335.6K
Q = 9.44g*0.711J/gK*335.6K
Q = 2252.5J = 2.25kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.