For each of the following mass/volume solutions, show the calculation (equation
ID: 1024813 • Letter: F
Question
For each of the following mass/volume solutions, show the calculation (equation with all units) for the preparation of each solution. Then, describe how you would make the solution in an appropriate container. 25 mL of 2.5 g/mL NaCl solution 10 mL of 50 mg/mL CuSO_4 solution 2 L of 0.5 g/mL dextrose solution 100 mL of 0.005 g/mL NaOH solution Express the following % mass/volume concentrations in g/mL units: 10% NaOH: g/mL NaOH 5% CuSO_4: g/mL CuSO_4 1.25% gelatin: g/mL gelatin For each of the following % mass/volume solutions, show the calculation (equation with all units) for the preparation of each solution. Then, describe how you would make the solution in an appropriate container. 40 mL of 3% CuSO_4 solution 200 mL of 8% NaCl solution 0.75 L of 5% dextrose solutionExplanation / Answer
1)
a.25ml of 2.5gr/ml NaCl solution
volume desired * concentration desired = mass of solute needed
25 * 2.5 = 62.5 grams to be dissolved in 25 ml of water
b.
10ml of 50mg/ml of CuSO4 solution
volume desired * concentration desired = mass of solute needed
10 * 0.05 gr/ml = 0.5gr to be added to 10ml of the water.
c.
2Lit of 0.5g/ml dextrose solution
volume desired * concentration desired = mass of solute needed
2000 ml * 0.5 g/ml = 1000 grams to be added to 2lit of water
d.
100ml of 0.005 g/ml of NaOH solution
volume desired * concentration desired = mass of solute needed
100ml * 0.005 = 0.5 gr to be added to 100ml of water.
2)
a.
10% NaOH solution means 10grams of NaOH is dissolved in 100ml of the solution
for 1ml, the weight to be present = 10 / 100 = 0.1g/ml
b.
5% CuSO4 solution means; 5gr of CuSO4 is dissolved in 100ml of the solution
then for 1ml, the weight to be present = 5/100 = 0.05 g/ml
c.
1.25% gelatin means; 1.25 grams of gelatin is dissolved in 100 ml of the solution
then for 1ml, the weight to be present = 1.25/100 = 0.0125 g/ml
3.
A. 40 ml of 3% copper sulphate solution
volume desired * concentration desired = mass of solute needed
40ml * 0.03gr / ml = 1.2 grams
ie.,, 1.2 grams of coppersulphate to be added to 40ml of water.
B.
200ml of 8% NaCl solution
volume desired * concentration desired = mass of solute needed
200 * 0.08g/ml = 16gr
i.e., 16gr of NaCl is dissolved in 200ml of water.
C.
0.75lit i.e., 750ml of 5% dextrose solution
volume desired * concentration desired = mass of solute needed
750ml * 0.05 gr/ml = 37.5 gr
i.e., 37.5 gr is to be dissolved in 750 ml of the solution
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.