7. How would you prepare 0.100 L of a 0.020 M solution of acetate ion using sodi
ID: 1024481 • Letter: 7
Question
7. How would you prepare 0.100 L of a 0.020 M solution of acetate ion using sodium acetate? Using magnesium acetate?
8. The concentration of ampicillin in a stock solution is 5.00 x 103 µg/mL. (Ampicillin fw 349.41 g/mol) Calculate:
a) µg of ampicillin in 0.100 ml of the solution
b) µmol of ampicillin in 0.100 ml of the solution
c) molarity of ampicillin
d) how to prepare 30.0 mL of a working solution with a concentration of 10.0 µg/ml
9. Describe what is needed to prepare 0.200 L of a 100 µM solution. (FW, anhydrous ATP 487.2 g/mol) The ATP powder available in the laboratory is a trihydrate and has 2 moles of sodium ion per mole of ATP Please calculate the preparaton both ways).
Explanation / Answer
7) moles of acetate = concentartion* volume of solution
= 0.020 M*0.100 L
= 0.002 mol
Molar mass of sodium acetate = 82.0343 g/mol
moles of acetate = moles of sodium acetate
mass of sodium acetate = 0.002mol*82.0343 g/mol
= 0.164 g
So 0.164 g of sodium acetate is mixed in 0.1 L of water to prepare the required solution.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.