According to Archimedes\' principle, the mass of a floating object equals the ma
ID: 1023933 • Letter: A
Question
According to Archimedes' principle, the mass of a floating object equals the mass of the fluid displaced by the object. Use this principle to solve the following problems. (a) A wooden cylinder 30.0 cm high floats vertically in a tub of water (density = 1.00 g/cm^3). The top of the cylinder is 13.5 cm above the surface of the liquid. What is the density of the wood? (b) The same cylinder floats vertically in a liquid of unknown density. The top of the cylinder is 18.9 cm above the surface of the liquid. What is the liquid density? (c) Explain why knowing the length and width of the wooden objects is unnecessary in solving Parts (a) and (b).Explanation / Answer
a)
First, do a balance according to Archimedes
Fbuoyant = Fweight
mass of object* g = mass of fluid * g
mass of object = mass of fluid displaced
Since mass = Density * Volume
D1*V1*g = D2*V2*g
cancel g
D1*V1 = D2*V2
D1 = density of wood, V1 = volume of wood (submerged)
D2 = density of water, V2 = volume of water displaced
h = 30 cm = 0.3 m
Dwater = 1 g/cm3 = 1000 kg/m3
Volume of water = submerged volume of wood
Vwater = hsubmerged*Acyl
Acylinder = 3.14*(R^2)
Vwater = hsubmerged*3.14*(R^2)
Vwood submerged = hsubmerged*3.14*(R^2)
then, substitute
D1*V1 = D2*V2
D1* htotal*3.14*(R^2) = D2*hsubmerged*3.14*(R^2)
note that we actually don't need the "AREA" of the cylinder, since they are both the same
D1*(htotal)= D2*hsubmerged
D1*(30cm) = (1 g/cm3)(30-13.5 cm)
D1 = 1*(30-13.5)/30 g/cm3
D1 = 0.55 g/cm3
this makes sense, since we expect wood to have a lower density than water (so it floats!)
b)
Apply Archemides principle
Fw = Fb
Fw = mass of object * g = D1*Vobj * g
Fb = mass of liquid *g = D2*Vsubm * g
then
D1*Vobj * g = D2*Vsubm * g
g cancels
D1*Vobj = D2*Vsubm
D1 = 0.55 g/cm3 (density of wood)
Vobj = hobj*Aobj
hobj = 30 cm
D2 = not known
Vsubm = hsub*Aobj
hsub = (30-18.9) = 11.1 cm
substitute in
D1*Vobj = D2*Vsubm
(0.55 g/cm3) * (30cm)(Aobj) = D2*(11.1cm)(Aobj)
Area of object cancels
(0.55 g/cm3) * (30cm) = D2*(11.1cm)
D2 = 0.55*(30/11.1) = 1.48648 g/cm3
the density of the liquid is 1.48648 g/cm3
this makes sense since we expected a heavier body, in order to "push" the cylinder higher
c)
we do not need those measurements since we can cancel them each other... We are using volumes so:
Volume of Submerged Object = Volume displaced of liquid
Volume of Submerged Object = hsubm*Aobj
then
Volume of Submerged Object = Volume displaced of liquid = hsubm*Aobj
Volume of total object = htotal*Aobj
The only thing that is needed is the hsubm = submerged height and the total height
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.