Another 10.00 g sample of the same hydrate is placed in a sealed 1.00 L flask wi
ID: 1023004 • Letter: A
Question
Another 10.00 g sample of the same hydrate is placed in a sealed 1.00 L flask with air at 25.0 degree C and 741.0 torr. The flask is warmed to 100.0 degree C. The total pressure in the flask at this temperature is 1191.1 torr. Perform the following calculations. The reaction which occurs at this temperature is CaSO_4 middot 2 H_2O(s) rightarrow CaSO_4 middot 0.5 H_2O(s) + 1.5 H_2O(g) a. What is the partial pressure of the air at this temperature? b. What is the partial pressure of the water vapor at this temperature? c. How many moles of water are in the vapor phase at this temperature? d. What per cent of the original sample remains?Explanation / Answer
From the ideal gas equation :
PV = nRT
at final conditions
T = 100C = 373 K
P = 1191.1 torr = 1.567 atm
R = 0.0.821
V= 1 L
n = 0.0511
Out of total moles ...according to equation
it produces 1.5 moles of water vapour and 1 mole of another one
moles of water vapour [ H2O gas] = 0.0511 * 1.5 / 3.5 = 0.0219
Moles of original = 0.0511 *1 / 3.5 = 0.0146
moles of another>
Partial pressure of water vapour = mole fraction * Total pressure = 510.47
Partial pressure of air = 1191.1 - 510.47 = 680.63 torr
Moles of water in vapour phase = 0.0219
Original sample % = 0.0146 / 0.0511 = 28.57
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.