Don\'t know how to do part C A solid mixture consists of 37.4 g of KNO_3 (potass
ID: 1022752 • Letter: D
Question
Don't know how to do part C
A solid mixture consists of 37.4 g of KNO_3 (potassium nitrate) and 6.6 g of K_2 SO_4 (potassium sulfate). The mixture is added to 130. g of water. Use this solubility curve (figure 1) to answer the questions. If the solution described in the introduction is cooled to 0 degree C, what mass of KNO_3 should crystallize? Enter your answer numerically in grams. Significant Figures Feedback: Your answer 19.2 g was either rounded differently or used a different number of significant figures than required for this part. If the solution described in the in the introduction is cooled to 0 degree C what mass of K_2 SO_4 will crystallize? Enter your answer numerically in grams.Explanation / Answer
solubility of KNO3 at 0C0 15g per 100ml of water
100ml of water = 15 g of KNO3
300ml of water = 15*300/100 = 45g of KNO3
crystalise form = 45-37.4 = 7.6g of KNO3
solubility of K2So4 at 0C0 7.1g per 100ml of water
100ml of water = 7.1g of K2So4
130ml of water = 7.1*130/100 = 9.23
crystalise form K2SO4 = 9.23-6.6 = 2.63g of K2So4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.