Acids - Base Titration. 20.0 ml acetic acid is titrated to the endpoint with 32.
ID: 1022572 • Letter: A
Question
Acids - Base Titration. 20.0 ml acetic acid is titrated to the endpoint with 32.25 ml 0.125 m NaOH. Define endpoint and equivalence point. Distinguish between weak acids and strong acids. Is acetic acid a weak, acid or a strong acid? Give the balanced molecular, total, and net ionic equations for the reaction between acetic acid and NaOH. Molecular: Total: Net: What is the morality of the acetic acid? Equal volumes of 0.250 M acetic acid and water are combined; a 50.0 mL portion of this solution is titrated with 0.100 M NaOH. What volume of NaOH is required to reach the endpoint?Explanation / Answer
4a.
The equivalence point is a special point in the titration, it is the point in which we have neutralized all the acid and base
that is
mol of acid = mol of base
The endpoint is given when we stop the titration. Since it is pretty hard to exactly end in the equivalence point, the endpoint is typically larger than that of the equivalence point.
In this case
equivalence point = endpoint, since no data is given
4b.
weak acid = any specie that will act as an acid, that is, will donate protons ( H+ ions ) but will not completely dissociate.
ex. Acetic acid; HA <--> H+ and A-
strong acid = any specie that will act as an acid, that is, will donate protons ( H+ ions ) AND WILL completely dissociate.
ex. Hydrochloric acid; HCl --> H+ and Cl-
c.
Balanced Molecular Equation
CH3COOH(aq) + NaOH(aq) ---> NaCH3COO(aq) + H2O(l)
Total Equation
CH3COO-(aq) + H+(aq) + Na+(aq) + OH-(aq) ---> Na+(aq) + CH3COO-(aq) + H2O(l)
Net Ionic (get rid of spectator ions marked in bold)
CH3COO-(aq) + H+(aq) + Na+(aq) + OH-(aq) ---> Na+(aq) + CH3COO-(aq) + H2O(l)
H+(aq) + OH-(aq) ---> H2O(l)
d.
For Molarity of Acid,
assume the acid's mol = base's mol in th eequivalence point
so
mol of acid = mol of base
mol of base = [base]*Vbase
mol of base = [base]*Vbase = 0.125*32.25 = 4.03125 mmol of base (note we use milimol)
mol of acid = mol of base = 4.03125 mmol of acid
but we need [acid]
sop
[acid] = mmol of acid / mL
[acid] = 4.03125 / 20 = 0.2015625 M
[acid] = 0.2015625 M
e.
If equal volumes then
50 mL = V1 + V2
V1 = V2
so
2*V = 50 mL
V = 25 mL of each species
mol of acid = M*V = 0.25*25 = 6.25 mmol of acid (since we used mL)
then
mmol of base = mmol of acid
mmol of base = 6.25 mmol of base needed
mmol = M*V
V = mmol/M
V = 6.25 / 0.125 = 50 mL
Vbase = 50 mL
we need 50 mL of base for this neutralizaiton
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.