An electroplating solution is made up of nickel (II) sulfate. How much time (in
ID: 1021918 • Letter: A
Question
An electroplating solution is made up of nickel (II) sulfate. How much time (in minutes or seconds) would it take to deposit 0.500 g of metallic nickel on a custom car part using a current of 3.00 A? For the reaction: Zn^2^+ (aq) + Sn(s) rightarrow Zn(s) + Sn^2+ (aq) E degree = -0.62 V. Calculate the cell potential I f [Zn^2+] = 1.0 Times 10^-4 M and [Sn^2+] = 0.2 M. +0.52 V -0.52 V -0.72 V +0.72 V -0.62 V If Delta G degree of the following reaction is -114 kJ/mol what is E degree (F = 96, 500 C mol^-1)? A^3^+ (aq) + 3B (s) rightarrow A(s) + 3B^+(aq) -0.09 V -0.39 V +0.00039 V +0.09V +0.39 V Determine Delta S degree for the reaction SO_3(g) + H_2O (l) rightarrow H_2SO_4(l) 1343.2 J/K middot mol -29.4 J/K middot mol 29.4 J/K middot mol -169.2 J/K middot mol 169.2 J/K middot mol The standard free energy of formation of gaseous hydrogen iodide is 1.30 kJ mol at 25 degree C. Find K_p for the reaction H_2(g) + l_2(s) doubleheadarrow 2HI(g) at this temperature. 7100 0.35 7.0 1.0 2.4 The value of E_cell degree for the reaction 2Cr^3+ (aq) + 6Hg(l) rightarrow 2Cr(s) + 3H_2^2+ (aq) is 1.59 V. Calculate Delta G degree for the reaction. -307 kJ -921 kJ -767 kJ -460 kJ None of these choices is correct.Explanation / Answer
Solved the first four problems, post one more question to get the remaining answers
8)
Molar mass of Nickel = 58.6 gm/mol
Number of moles of Nickel = Mass/molar mass = 0.500/58.6 = 0.0085324 moles
1 mole of Ni(+2) requires 96500C X 2 = 193000C of charge, which is equal to F * (Charge on the metal)
Hence the charge required for 0.0085324 moles = 0.0085324 * 193000 = 1646.75C
Q = I * t
1646.75 = 3 * t
t = 548.91 seconds = 9.148 minutes
9)
Ecell = Eocell - 0.0592/2 * log(K)
K = [Sn+2]/[Zn+2] = 0.2/(1 * 10^(-4)) = 2 * 10^3 = 2000
Ecell = -0.62 - 0.0296log(2000)
=> -0.62 - 0.0977
=> -0.7177
Hence the correct answer is Option C
10) Change in electrons = change in oxidation number of A
=> 3 - 0 = 3
Delta G = -nFEcell
-114 * 10^3 = -3 * 96500 * Ecell
Ecell = 0.3937V
Hence the correct answer is Option E
11)
Delta S(rxn) = DeltaS(products) - DeltaS(reactants)
=> DeltaS(H2SO4(l)) - DeltaS(SO3(g)) - DeltaS(H2O(l))
=> 156.9 - 69.9 - 256.2
=> -169.2 J/mol
Hence the correct answer is Option D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.