What is the [S^2-] in a solution that is saturated with hydrogen sulfide and the
ID: 1021530 • Letter: W
Question
What is the [S^2-] in a solution that is saturated with hydrogen sulfide and the pOH = 7.5. Given: K_H2s = 1.0 Times 10^-27 = [H^+]^2 [S] Given a 0.10 M NaCN solution. Write the net ionic equation for the hydrolysis reaction. Given a 0.10 M NaCN solution. Write the mathematical expression for law of chemical equilibrium involving hydrolysis. Consider a 0.10 M solution of NaBrO. What is the numerical value of the hydrolysis constant, K_H? K_HBro = 2.0 Times 10^-9. What is the pH of a .007 M solution of KCN? K_HCN = 4.0 Times 10^-10Explanation / Answer
Q1.
Strategy:
a) State the Equilibrium between H2S, H+ & S-2
b) Relate pOH to OH- ions, then Apply Kw for H+ and OH- ratio
c) Solve for [S-2] from both expressions.
a)
Relate with the equilibrium:
K = [H+]^2[S-2]
K = 10^-27
so
10^-27 = [H+]^2[S-2]
Clearly, we have 1 equation with 2 unknown. H+ and S-2 concnetrations
We need to relate H+ from pOH
b)
pOH = -log([OH-])
pOH = 7.5 ( given data)
solve for [OH-]
[OH-] = 10^-pOH = 10^-7.5
[OH-] = 3.1622*10^-8 M
Now... Use the constant of equilibrium of water, Kw, for [H+] concentration
Kw = 10^-14 always valid at 25C for pure water
Kw = [H+][OH-]
10^-14 = ([H+])(3.1622*10^-)
solve for [H+]
[H+] = (10^-14)/(3.1622*10^-8) = 3.1623*10^-7 M
Note that we now have 1 eqution with 1 unknown (S-2)
c)
relate both equations
10^-27 = ([H+]^2)([S-2])
10^-27 = ((3.1623*10^-8)^2)([S-2])
[S-2] = (10^-27)/ ((3.1623*10^-8)^2)
[S-2] = 9.9998587*10^-13 M
For all further questions: Please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.