1.) Nitric oxide, NO reacts with H 2 to give N 2 O and H 2 O according to 2NO(g)
ID: 1020958 • Letter: 1
Question
1.) Nitric oxide, NO reacts with H2 to give N2O and H2O according to
2NO(g) + H2(g) N2O + H2O(g)
In a series of experiments, the following initial rates of disappearance of NO were obtained:
What is the rate law for the reaction?
2.) The rate of a particular reaction quadruples when the temperature is raised from 35° to 45° C. What is the activation energy of this reaction?
[NO] (mole L–1)
[H2] Initial rate (mole L-1 sec-1) 6.4 x 10-3 4.4 x 10-3 5.2 x 10-5 12.8 x 10-3 4.4 x 10-3 2.0 x 10-4 6.4 x 10-3 9.0 x 10-3 1.04 x 10-4
Explanation / Answer
1.) Nitric oxide, NO reacts with H2 to give N2O and H2O according to
2NO(g) + H2(g) N2O + H2O(g)
In a series of experiments, the following initial rates of disappearance of NO were obtained:
Initial Concentrations
[NO]
(mole L–1)
[H2]
Initial rate (mole L-1 sec-1)
6.4 x 10-3
4.4 x 10-3
5.2 x 10-5
12.8 x 10-3
4.4 x 10-3
2.0 x 10-4
6.4 x 10-3
9.0 x 10-3
1.04 x 10-4
What is the rate law for the reaction?
A. k [NO]2 [H2]3
B. k [NO]2 [H2]
C. k [NO] [H2]2
D. k [NO]2 [H2]2
E. Cannot be determined with information provided
Nitric oxide, NO reacts with H2 to give N2O and H2O according to
2NO(g) + H2(g) N2O + H2O(g)
Here in experiments number 1 and 2 where the concentration of H2 is constant but the concentration of [NO] is doubled then the rate increase by factor 4 means the rate with respect NO of second order.
Here in experiments number 1 and 3 where the concentration of NO is constant but the concentration of [H2] iS doubled then the rate increase by factor 2 means the rate with respect H2 is first order.
Thus the rate is B. k [NO]2 [H2]
2.) The rate of a particular reaction quadruples when the temperature is raised from 35° to 45° C. What is the activation energy of this reaction?
A. 1.07 kJ mole–1
B. 60.6 kJ mole–1
C. 52.8 kJ mole–1
D. 112.9 kJ mole–1
E. 105.6 kJ mole–1
T1= 35 = 308
T2 = 45=318
Ea = R ln(k/k) / (1/T - 1/T)
= 8.314472J/molK ln(4) / (1/308K - 1/318K)
= 8.314472J/molK 1.38 / (3.25*10^-3K -3.14*10^-3K)
= 104309.18J/mol
=104.31 kJ/mol
E. 105.6 kJ mole–1
Initial Concentrations
[NO]
(mole L–1)
[H2]
Initial rate (mole L-1 sec-1)
6.4 x 10-3
4.4 x 10-3
5.2 x 10-5
12.8 x 10-3
4.4 x 10-3
2.0 x 10-4
6.4 x 10-3
9.0 x 10-3
1.04 x 10-4
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.