You can get partial credit. Please show as much work as you can if you want part
ID: 1020856 • Letter: Y
Question
You can get partial credit. Please show as much work as you can if you want partial credit. For exponents, use "^". Please use brackets in any equations to make the format clearer. For example: (2-x)/(x^2-1)=7 That is much clearer in intent than 2-x/x^2-1=7 QUESTION STARTS HERE: I have 1.0 l of a solution that is 0.100 M Fe(NO3)2 and 0.200 M Cu(NO3)2. I want to separate the metal ions. I gradually add a solution that is 3.00 M in K3PO4. What volume of the solution do I need to add to get the first metal to begin to precipitate? [You may assume that the potassium phosphate solution does not dilute the iron (II) nitrate/ copper (II) nitrate solution.] Compound Ksp at 298 K, 1 atm:
K3PO4
7.6x10+2
Fe(NO3)2
6.7x10+2
Fe3(PO4)2
3.6x10-41
Cu(NO3)2
2.67x10-1
Cu3(PO4)2
1.4x10-37
CuCO3
2.4x10-10
Cu(OH)2
2.2x10-20
FeCO3
3.07x10-11
Fe(OH)2
4.87x10-17
K3PO4
7.6x10+2
Explanation / Answer
Of the two ions, Fe3(PO4)2 with a lower Ksp value, would precipitate out first.
the ratio of moles of Fe2+ to PO4^3- in precipitate moelcule is 3 : 2
So for every 3 molecules of Fe2+ (Fe(NO3)2) to react we would need 2 moles of PO4^3- (K3PO4)
moles of Fe2+ = molarity x volume = 0.1 M x 1L = 0.1 mols
So, moles of PO4^2- required = 0.1 moles x 2/3 = 0.066 mols
Molarity = moles/Volume
So,
Volume of K3PO4 required for Fe2+ precipitation = 0.066 mols/ 3 M = 0.022 L x 1000 ml/1L = 22.22 ml
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.