45.0 mL of a 0.10-M formic acid (HCHO2, Ka=1.7x10^-4) solution was titrated with
ID: 1020206 • Letter: 4
Question
45.0 mL of a 0.10-M formic acid (HCHO2, Ka=1.7x10^-4) solution was titrated with a 0.20-M NaOH solution. What is the equivalent volume? Calculate which is in excess.
6. What is the pH of the acidic solution before titration?
7. What is the pH of the reaction mixture (in Question 6) after 10.0 mL of NaOH was added?
8. What is the pH of the reaction mixture (titration in Question 6) at the equivalence point?
9. What is the pH of the reaction mixture (titration in Question 6) after 25.0 mL of base was added?
Explanation / Answer
Q1.
First, we need to understand the equivalent volume; that is, the volume needed of NaOH (base) in order to fully react with the acid (formica acid). That is, the momment in which moles of acid = moles of base.
We can do this, but we need the reaction
HCHO2(aq) + NaOH(aq) --> H2O(l) + NaCHO2(aq)
Therefore, ratio is 1:1, meaning 1 mol of acid = 1 mol of base
calculate mol of acid present
mol = M*V
M: molarity/concentration
V: Volume of solution
mol = mol/amount of substance
then
mol of acid = M1*V2
mol of acid = 45*0.1= 4.5 mmol or 4.5*10^-3 mol of acid
now,
since ratio is 1:1 with respect to stochiometry; we need the same amount of base
mol of base = mol of acid = 4.5 mmol of base
then
go backwards
mol = M*V
V = mol/M
V = 4.5/0.2 = 22.5 mL
Volume of base required is about 22.5 mL of NaOH.
NOTE that the questions, "hich is in excess" is not applicable/Valid, since we are looking for the equivalence point. The only way that we will be able to know fi there is excess, is if we had an extra comment such as "we used 30 mL of base" or something similar.
Q6.
before any addition of base, we have only acid
note that this is a weak acid, since we have a Ka value relatively small; meaning it favours acid formation and no ionic species.
then
HCHO2 <-> H+ + CHO2-
Ka = [H+][CHO2-]/[HCHO2]
due to stochiometry, [H+] = [CHO2-] = x
[HCHO2] = M-x = 0.1 - x
note that we need to account for the species in equilibrium (that is, the small fraction of H+ and CHO2- formed)
now, substitute
1.7*10^-4 = x*x / (0.1-x)
solve for x (mathematically, using quadratic formula)
x = 0.004038 is the only valid value
since x = [H+]; then [H+] = 0.004038
pH = -log(H+) = -log(0.004038) = 2.39383
pH = 2.39383
Q7.
after adding 10 mL of NaOH
find total volume first;
VT = v1+v2 = 45+20 = 65 mL
calculate mmol of each substance so we can see what is in excess
mmol of acid = M1V1 = 45*0.1 = 4.5 mmol (we previously calculated that)
mmol of base = M2V2 = 20*0.2 = 4 mmol
note htat we have excess acid so
mmol of acid LEFT = 4.5 - 4 = 0.5 mmol of acid
mmol of conjguate formed = 4 mmol
This is a buffer! since we have CHO2- and HCHO2;
apply Henderson Hasselbalch equations; for buffer
pH = pKa + log(base/acid)
for pKa; we need the next formula:
pKa = -log(Ka) = -log(1.7*10^-4) = 3.75
since this is the same solution, with same volume, no need to use Volume, compare directly with mmol:
pH = 3.75 + log(4/0.5) = 4.6530
pH = 4.6530 approx.
Q8.
In the equivalenc epoint; we have:
VT = V1+V2 = 45+22.5 = 67.5 mL
HCHO2 + NaOH --> H2O + NaCHO2
note that
NaCHO2 --> Na+ + CHO2-
This will cause the next equilibrium
CHO2- + H2O <-> HCHO2 + OH-
Whichi s basic; since OH- is present
Apply Kb value for equlibrium
Kb = [HCHO2][OH-]/[CHO2-[H2O]
Kb value can be calculated as follows:
Kw = Ka*Kb, which is the euqilibirum of water, at 25C Kw = 10^-14 always
then
10^-14 = Ka*Kb
Kb = (10^-14) / (1.7*10^-4) = 5.8823*10^-11
now...
Kb = [HCHO2][OH-]/[CHO2-[H2O]
[HCHO2] = x
[OH-] = x
[CHO2-] = M - x = 4.5/(67.5) - x = 0.066666 - x
note that M was previously calculated
[H2O] = 1, since it is liquid
then
Kb = [HCHO2][OH-]/[CHO2-[H2O]
5.8823*10^-11 = x*x/ (0.066666 - x)
solve for x
x = 1.979*10^-6
since x = [OH-]
then
[OH-] = 1.979*10^-6
we need pH so
pH = 14-pOH
pOH = -log(OH-) = -log(1.979*10^-6) = 5.703
pH = 14-5.703 = 8.297
Q9.
we have excess base, since the equivalenc epoint is 22.5 mL
then;
VT = V1+V2 = 25+45 = 70 mL
Find how many moles of base are, and reacted with the existing aicd
mmol of acid = M1V1 = 0.1*45 = 4.5 mmol of acid
mmol ofbase = M2V2 = 0.2*25 = 5 mmol of base
mmol of base left after reaction = 5-4.5 = 0.5 mmol of base left
we could calculate pOH if
[OH-] = ?
[OH-] = mmol/mL = 0.5 / 70 = 0.007142 M
and now
pOH = -log(OH-) = -log(0.007142) = 2.146180
now,
pH = 14-pOH = 14- 2.146180 =
ph = 11.85382
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.