How many mL of a 0.017N NaOH solution is needed to titrate 20.00mL of a 0.022N a
ID: 1019460 • Letter: H
Question
How many mL of a 0.017N NaOH solution is needed to titrate 20.00mL of a 0.022N acid solution A. 26 B. 15 C. 20 What is the Normality of 20.00mL of acid solution that is titrated to endpoint with 25.33 mL of a 0.130N base solution A. 0.120 B. 0.165 C. 0.103 0.500g of a solid acid was dissolved in water and titrated to endpoint with 32.50 mL of a 0.10M NaOH solution. What is the equivalent weight of the acid? A. 154 B. 6.2 C. 1.6 The combination of NH3 and NH4+ can be used to prepare a buffer True False Thank you. I will rate
Explanation / Answer
1) How many mL of a 0.017N NaOH solution is needed to titrate 20.00mL of a 0.022N acid solution
solution: N1V1 = N2 V2
0.017 x V1 = 20 x 0.022
V2 = 25.88 mL
V2 = 26 mL
so answer : A ) 26 mL
2) What is the Normality of 20.00mL of acid solution that is titrated to endpoint with 25.33 mL of a 0.130N base solution
N1 V1 = N2 V2
N1 x 20.00 = 0.130 x 25.33
N1 = 0.165 N
answer : B ) 0.165 N
3) 0.500g of a solid acid was dissolved in water and titrated to endpoint with 32.50 mL of a 0.10M NaOH solution. What is the equivalent weight of the acid?
moles of base = 32.50 x 0.1 = 3.250 x 10^-3
moles of acid = 3.250
molar mass of acid =0.5 / 3.250 x 10^-3 = 154
so answer : A) 154
4) The combination of NH3 and NH4+ can be used to prepare a buffer
answer : True
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.