Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Dr. Nickolaisen set up an absorption apparatus on the roof the old Physical Scie

ID: 1017597 • Letter: D

Question

Dr. Nickolaisen set up an absorption apparatus on the roof the old Physical Sciences building to measure the amount of NO_2 in the air on smoggy day. A light beam at a wavelength of 450 nm was reflected off a mirror on the roof Simpson Tower back to a UV/vis absorption spectrometer on Physical Sciences. The total pathlength traversed by the light was 335m. An absorbance of A= 0.0276 was measured. If the absorption coefficient of NO_2 at 450 nm is 450 is epsilon45nm = 2.97 times 10^4 L mol^-1 M^-1, determine the concentration of NO_2in the air.

Explanation / Answer

Absorbance = molar absorptivity x concentration x path length

with,

absorbance = 0.0276

path length = 335 m

molar absortivity = 2.97 x 10^4 L.mol-1.m-1

We get,

concentration of NO2 in air = 0.0276/2.97 x 10^4 x 335 = 2.774 x 10^-9 mol/L

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote