Air is a mixture of 78.1 percentage Nitrogen (N_2), 20.95 percentage Oxygen (O_2
ID: 1017264 • Letter: A
Question
Air is a mixture of 78.1 percentage Nitrogen (N_2), 20.95 percentage Oxygen (O_2), and 0.9 percentage Argon (Ar), and 0.05% carbon dioxide (CO_2). What is the mole fraction of nitrogen in air? 22.6 On a given day, the atmospheric pressure of the air in Utah was 0.895 atm. What was the partial pressure of nitrogen in this air? In Death Valley, temperatures can reach up to 53.9 degree C, with air pressures as high as 767.6 mmHg. How many grams of oxygen gas are in 1.35 L of this air, assuming the composition given in part 1? 21Explanation / Answer
Mole fraction of nitrogen=
Total percent of air= 78.1+ 20.95+ 0.9 +0.05= 100
Fraction of nitrogen= 0.781
Mole fraction of nitrogen= 0.781 * 28= 21.868
We know that air contains 78% of Nitrogen (ideal behavior)
This means, Mole fraction of nitrogen is (78100) = 0.78
Therefore,
Partial pressure of Nitrogen in air is = 0.895* 0.78= 0.698 atm.
Temperature,
53.9 degrees C + 273 = 326.9 K
767.6 / 760 mmHg = 1.01 atm
PV=nRT
1.01 atm x 1.35 L = n ( .08206 Latm / molK) x 326.9K
n = 0.05083 moles
In grams= 0.05083*15.99= 0.813 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.