38: What is the molarity of a solution made by dissolving 8.49 g of sodium aceta
ID: 1016922 • Letter: 3
Question
38: What is the molarity of a solution made by dissolving 8.49 g of sodium acetate in water and diluting to 750. mL? (molar mass NaC2H3O2 is 82.0 g/mol.)
39: An open-ended mercury manometer is used to measure the pressure exerted by a trapped gas as shown in the figure. Atmospheric pressure is 750. mmHg. What is the pressure (in mmHg or torr) of the trapped gas if h =3 cm?
40: What volume (in mL) of 12 M HCI solution is required to prepare exactly 500. mL of a 0.38 M HCI solution?
50: When a 80 g sample of an alloy at 100.0 oC is dropped into 90.0 g of water at 22.1 oC, the final temperature is 34.0 oC. What is the specific heat of the alloy? (The specific heat of water is 4.184 J/(goC).)
53:
When 193 J of energy are added to a sample of gallium that is initially at 25.0 oC, the temperature rises to 40.0 oC. What is the volume of the sample in cubic centimeter?
Gallium, Ga
specific hear 0.372 J(g^-1)(C^-1)
Density 5.904 (g)(cm^-3)
Explanation / Answer
according to cheg guide lines i can answer only one question
38.
use the molarity formula
molarity (M) = (weight of solute / molar mass of solute ) x 1000 / volume of solvent inmL
here solute is sodium acetate
solvent is water
weight of solute = 8.49
molar mass of solute given is 82.0 g/mol
volume of the solvent = 750 mL
plug in all these values in above equation
M = (8.49 g / 82.0 g/mol ) x 1000 / 750 mL
M = 0.1035 x 1.3333
M = 0.138 mol/L or
M = 0.14 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.