Determine the pH of a 500 mL solution that is 0.250 M HNO2. ( Ka= 4.6 x 10^-4).
ID: 1016849 • Letter: D
Question
Determine the pH of a 500 mL solution that is 0.250 M HNO2. ( Ka= 4.6 x 10^-4). Show work.Determine the pH of 500 mL buffer solution that is 0.250 M HNO2 and 0.250. M KNO2. ( Ka = 4.6 x 10^-4)
What is the pH after adding 0.0122 moles NaOH. Same Ka as above. Using an Ice table Determine the pH of a 500 mL solution that is 0.250 M HNO2. ( Ka= 4.6 x 10^-4). Show work.
Determine the pH of 500 mL buffer solution that is 0.250 M HNO2 and 0.250. M KNO2. ( Ka = 4.6 x 10^-4)
What is the pH after adding 0.0122 moles NaOH. Same Ka as above. Using an Ice table
Determine the pH of 500 mL buffer solution that is 0.250 M HNO2 and 0.250. M KNO2. ( Ka = 4.6 x 10^-4)
What is the pH after adding 0.0122 moles NaOH. Same Ka as above. Using an Ice table
Explanation / Answer
pH of weakacid = 1/2(pka-logC)
pka = -logka = -log(4.6*10^-4) = 3.37
c = concentration of acid = 0.25 M
pH = 1/2(3.37-log0.25)
= 1.986
pH of buffer = pka + log(salt/acid)
= 3.37+log(0.25/0.25)
pH f buffer = 3.37
after adding 0.0122 moles NaOH
pH = pka + log(salt+base/acid-base)
=3.37+log((0.25+0.0122)/(0.25-0.0122))
= 3.412
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.