12. a).What is the density (g/mL) of each of the following samples? A 17.6 mL sa
ID: 1016559 • Letter: 1
Question
12. a).What is the density (g/mL) of each of the following samples? A 17.6 mL sample of a salt solution that has a mass of 23.6 g .
b).A solid object with a mass of 2.01 lb and a volume of 196 mL .
c.A gem has a mass of 47.6 g . When the gem is placed in a graduated cylinder containing 25.1 mL of water, the water level rises to 37.6 mL .
d.)A lightweight head on the driver of a golf club is made of titanium. If the volume of a sample of titanium is 114 cm3 and the mass is 514.1 g, what is the density of titanium?
15.Suppose you have two 100-mL graduated cylinders. In each cylinder there is 45.5 mL of water. You also have two cubes: One is lead, and the other is aluminum. Each cube measures 1.6 cm on each side. A lightweight head on the driver of a golf club is made of titanium. If the volume of a sample of titanium is 114 cm3 and the mass is 514.1 g, what is the density of titanium?
Explanation / Answer
12. density = mass/volume
= 23.6/17.6 = 1.341 g/ml
b) mass = 2.01 lb = 911.721 grams
volume = 196 ml
density = 911.721/196 = 4.65 g/ml
c) volume of gem = 37.6-25.1 = 12.5 ml
mass of gem = 47.6 grams
density = 47.6/12.5 = 3.81 g/ml
d) density = 514.1/114 = 4.51 g/ml
15. in complete question
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.