12.Part A. A medication, if 3.26 mL has a mass of 3.76 g . Express your answer w
ID: 1016556 • Letter: 1
Question
12.Part A. A medication, if 3.26 mL has a mass of 3.76 g . Express your answer with the appropriate units.
Part B . The fluid in a car battery, if it has a volume of 126 mL and a mass of 178 g .Express your answer with the appropriate units.
Part C. A 5.00 mL urine sample from a patient suffering from symptoms resembling those of diabetes mellitus. The mass of the urine sample is 5.085 g .
Part D. A syrup is added to an empty container with a mass of 110.05 g . When 0.126 pint of syrup is added, the total mass of the container and syrup is 175.01 g . (1 qt = 2 pt)
Explanation / Answer
PartA:
density = mass/volume
= 3.76/3.26
= 1.15 g/ml
B) density = mass/volume
= 178/126
= 1.41 g/ml
C) density = 5.085/5
= 1.017 g/ml
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.