1.22 g H is allowed to react with 10.2 g N2. producing 1.48 g NH dustrial gas re
ID: 1016457 • Letter: 1
Question
1.22 g H is allowed to react with 10.2 g N2. producing 1.48 g NH dustrial gas reacts to the Part A What is the theoretical yield in grams for this reaction under the given conditions? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. cess has a uticals , resulting itn mical Vaue Units Submlt Hints My Answers Give Up Review Part Part B What is the percent yield for this reaction under the glven conditions? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Value Units Submit Hints My Answers Give Up Review ParnExplanation / Answer
A) N2 + H2 ---> NH3
balence the reaction N2 +3H2 --> 2NH3
one mole of N2 react with 3 mole of H2 produce 2 mole of NH3
moles of N2 = (10.2 g/28.0 g) = 0.364 moles
moles of H2 = (1.22g/2.0g) = 0.61 moles
reacting ratio is 1:3:2 (N2:H2:NH3)
0.61 moles of H2 react with 0.2033 moles of N2 to produce 0.305 moles of NH3
mass of NH3 theoritical yeild = (0.305 moles x 17.031 g/mol ) = 5.1944 g
B) percentage yeild = actual yeild / theoritical yeild
moles of NH3 actual yeild = (1.48g / 17.031g/mol) = 0.0869 moles
percentage yeild = (0.0869 moles / 0.305 moles) x 100 = 28.49 %
2) B 29.33g C6H12O6 in 1.33 L solution
molarity of solution = (moles of solute / volume of solution )
moles of C6H12O6 = (29.33g /180.1559 g/mol) = 0.1628 moles
molarity of solution (M) = 0.1628 moles / 1.33 L = 0.1224 M
c) moles of NaCl = (38.3mg / 58.44 g/mol) = 0.65537 m mol
molarity of solution (M) = 0.65537 m mol / 123.0ml = 0.005328 M
3) H2O molecules
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.