The pH of the test tube can be calculated by knowing the concentration of hydrox
ID: 1016223 • Letter: T
Question
The pH of the test tube can be calculated by knowing the concentration of hydroxide ions in solution. The pH = 14 + log10([OH-]). For example, the 0.1 M stock of NaOH has a pH = 14 + log10(0.1) = 13. Using the dilution (5 mL 0.1 NaOH: 5 mL H2O). What is the pH of tube 1? Choose the closest answer. The pH of the test tube can be calculated by knowing the concentration of hydroxide ions in solution. The pH = 14 + log10([OH-]). For example, the 0.1 M stock of NaOH has a pH = 14 + log10([0.1]) = 13. Based on the dilution used, what is the pH of tube 4? Choose the closest answer.Explanation / Answer
First we have to calculate concentration of hydroxide ion after dilution.
Number of moles of OH- in 5 ml of 0.1 M NaOH = Volume x molarity = 5 x 0.1 = 0.5 mmole
Molarity = number of moles of solute / Volume of solution
Volume (after dilution) = 5 + 5 = 10 ml
[OH-]after dilution = 0.5 / 10 = 0.05 M
pH = 14 + log10([OH-]) = 14 - 1.30 = 12.7
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.