Based on the following table, which compound might have a yellow color? B All wo
ID: 1016196 • Letter: B
Question
Based on the following table, which compound might have a yellow color? B All would be colorless A Both C and D D C What is the concentration of a solution of a plant pigment (c = 37, 500) if an absorbance of 0.751 were obtained in a cell with a 5.00 cm path length? 4.00 times 10^-4 M 2.00 times 10^-5 M 2.67 times 10^-5 M 1.78 times 10^-4 M Consider the following data for a series of hypothetical plant pigments. The Absorbance of a 3.25 times 10^-5 M solution containing one of these pigments, measured in a 1.00 cm cell, was 0.345. Which pigment was in the solution? QT7 XR4 B78 L99 Based on the following table, in which compound is the energy difference between the HOMO and LUM the largest?Explanation / Answer
15)
we know that
the visible light ranges froom 390-700 nm
so
from the given compounds
only C falls into this category
so
the answer is f) C
16)
we know that
according to Beers law
A = e x l x c
given
A = 0.751
e = 37500
l = 5
so using those values
we get
0.751 = 37500 x 5 x c
c = 4 x 10-6
so
the concentration of the solution is 4 x 10-6 M
so
the answer is a) 4 x 10-6 M
17)
now
A = e x l x c
using given values
we get
0.345 = e x l x 3.25 x 10-5
e = 10615
so
from the given table
we can see that
the pigment in the solution is L99
so
the answer is d) L99
18)
we know that
E = hc / lamda
so
lower the lamda , higher the energy
so looking at the table
we can see that
W has the lowest lamda value , so higher the energy difference
so
the answer is compound W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.