Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A chemistry student needs to standardize a fresh solution of sodium hydroxide. S

ID: 1015485 • Letter: A

Question

A chemistry student needs to standardize a fresh solution of sodium hydroxide. She carefully weights out 361. mg of (H_2C_2O_4), a diprotic acid that can be purchased inexpensively in high purity, and dissolves it in 250. mL of distilled water. The student then titrates the oxalic acid solution with her sodium hydroxide solution. When the titration reaches the equivalence point, the student finds she has used 83.0 mL of sodium hydroxide solution. Calculate the molarity of the student's sodium hydroxide solution. Round your answer to 3 significant digits.

Explanation / Answer

2NaOH + H2C2O4 ---> Na2C2O4 + 2H2O

Molar mass = Mass / Moles

Mole H2C2O4 = Mass/Molar mass = 0.361g/90 = 0.004 mol H2C2O4
Mole NaOH = 2mol NaOH/1mol H2C2O4 x 0.004mol H2C2O4 = 0.008 mol NaOH

Molarity = Moles / Volume in L

molarity of NaOH = mole / V = 0.008mol / 0.083L = 0.096 M

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote