Write equilibrium constant expressions for these reactions. For gases, use eithe
ID: 1015430 • Letter: W
Question
Write equilibrium constant expressions for these reactions. For gases, use either pressures or concentrations. a. 3O_2(g) 2O_3(g) b. Fe(s) + 5CO(g) Fe(CO)_3(g) c. Ag_2SO_4(S) 2Ag^+ (aq) + SO_4^2 (aq) Write the expression for K_t for the following reaction. CO_2(g) + H_2(g) CO(g) + H_2O(g) A mixture CO and Cl_2 is placed in a reaction flask that is then sealed. Initially COl = .0102 mol/L and [Cl-2] =.00609 mol/L. When the reaction below CO(g) + Cl_2(g) reaches equilibrium at 600degree K, (Cl_2) = .00301 mol/L. a). Calculate the concentrations of CO and COCl_2 at equilibrium. b). Calculate K_t An equilibrium mixture contains 1.50 mol of nitrogen, 4.45 mol of hydrogen and 7.05 mol of ammonia in a 5.00 L reaction vessel. Calculate K_t, for the Haber-Bosh process. N_2(g) + 3 H_2(g) 2 NH_3(g) H_2(g) and I_2 (g) were added to a heated container, (H_2)_initial = 0.0100 mol/L and [I_2]_initial = 0.00800 mol/L. At equilibrium [I_2] = 0.00560 mol/L. Determine K_e. H_2(g0 + I_2(g) 2 HI(g)Explanation / Answer
5)
a) 3 02 ---> 2 03
Kc = [02]^2 / [02]^3
b) Fe (s) + 5 CO (g) --- Fe (CO)5 (g)
solids are not considered
so
Kc = [Fe(CO)5] / [C0]^5
c) Ag2S04 (s) ---> 2 Ag+ + S042-
Kc = [Ag+]^2 [S042-]
6)
C02 + H2 --> CO + H20
the equilibrium constant expression is given by
Kc = [CO] [H20] / [C02] [H2]
7)
CO + Cl2 ---> COCl2
using ICE table
initial conc of CO , Cl2 , COCl2 are 0.0102 , 0.00609 , 0
change in conc of CO , Cl2 , COCl2 are -x , -x , +x
equilibrium conc of CO , Cl2 , COCl2 are 0.0102 -x , 0.00609-x , x
given
[Cl2] = 0.00301
so
0.00609 - x = 0.00301
x = 0.00308
so
[CO] = 0.0102 -x = 0.0102 - 0.00308 = 0.00712
[COCl2] = x = 0.00308
now
Kc = [COCL2] / [CO] [Cl2]
Kc = [0.00308] / [0.00712] [0.00301]
Kc = 143.716
so
the value of Kc is 143.716
8)
we know that
concentration = moles / volume (L)
so
at equilibrium
[N2] = 1.5 / 5 = 0.3
[H2] = 4.45 / 5 = 0.89
[NH3] = 7.05 / 5 = 1.41
now
Kc = [NH3]^2 / [N2] [H2]^3
Kc = [1.41]^2 / [0.3] [0.89]^3
Kc = 9.4
so
the value of Kc is 9.4
9)
H2 + I2 --> 2HI
using ICE table
initial conc of H2 , I2 , HI are 0.01 , 0.008 , 0
change in conc of H2 , I2 , HI are -x , -x , +2x
equilibrium conc of H2 , I2 , HI are 0.01-x ,0.008-x , 2x
given
[I2] = 0.0056
so
0.008-x = 0.0056
x = 0.0024
now
[H2] = 0.01 - x = 0.01 - 0.0024 = 0.0076
[HI] = 2x = 2 * 0.0024 = 0.0048
now
Kc = [HI]^2 / [H2] [I2]
Kc = [0.0048]^2 / [0.0076] [0.0056]
Kc = 0.54
so
the value of Kc is 0.54
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.