Use the graph below for problem : A 35.00 mL sample of a monoprotic weak acid, H
ID: 1015023 • Letter: U
Question
Use the graph below for problem :
A 35.00 mL sample of a monoprotic weak acid, HA, (analyte, in receiving flask), is titrated with a 0.1057 M NaOH solution (titrant, in buret).
The titration curve above was obtained. What is the approximate volume of base needed to reach the endpoint? __________
Calculate the concentration of the monoprotic acid and estimate the pKa and Ka for the acid.
pKa________
Ka_________
Titration curve of monoprotic acid titrated with a strong base 14 Tm 12 10 2 0 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 Volume of titrant, mLExplanation / Answer
Approximate base needed toendpoint is =45ml
conc.acid is=0.1359M
from graph pH =8
Ka = 7.35*10-14
PKa = - log ka =13.1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.