Design a buffer that has a pH of 9.71 using one of the weak acid/conjugate base
ID: 1013660 • Letter: D
Question
Design a buffer that has a pH of 9.71 using one of the weak acid/conjugate base systems shown below.
HC2O4-
C2O42-
6.4×10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2×10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8×10-11
10.32
How many grams of the potassium salt of the weak acid must be combined with how many grams of the potassium salt of its conjugate base, to produce 1.00 L of a buffer that is 1.00 M in the weak base?
grams potassium salt of weak acid = ________ g
grams potassium salt of conjugate base = ________ g
HC2O4-
C2O42-
6.4×10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2×10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8×10-11
10.32
Explanation / Answer
pH of acidc buffer = pka + log(base/acid)
pka of HCO3^- = 10.32
9.71 = 10.32+logx
X = (base/acid) = 0.245
TOTAL NO OF MOL OF BUFFER(acid+base) = 1*1 = 1 mol
No of mol of conjugate base required = 1-0.8 = 0.2 mol
No of mol of conjugate acid required = 1/1.245 = 0.8 mol
mass of potassium salt of weak (KHCO3) required = 0.8*100 = 80 grams
mass of potassium salt of conjugate base( K2CO3) required = 0.2*138 = 27.6 grams
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.