A certain alcoholic beverage contains only ethanol (C2H6O) and water. When a sam
ID: 1010581 • Letter: A
Question
A certain alcoholic beverage contains only ethanol (C2H6O) and water. When a sample of this beverage undergoes combustion, the ethanol burns but the water simply evaporates and is collected along with the water produced by combustion. The combustion reaction is
C2H6O(l)+3O2(g)2CO2(g)+3H2O(g)
When a 10.67 g sample of this beverage is burned, 11.58 g of water is collected.
What is the mass in grams of ethanol in the original sample?
Express your answer using two decimal places.
What is the mass of water in the original sample?
Express your answer using two decimal places.
Explanation / Answer
C2H6O(l)+3O2(g)2CO2(g)+3H2O(g)
number of moles of H2O = 11.58/18 = 0.6433 moles
number of moles of C2H6O from H2O moles = 0.6433/3 = 0.2144 moles
mass of C2H6O = 0.2144 * 46 = 9.8624 g = 9.86 g
mass of H2O = 10.67 - 9.8624 = 0.8076 g = 0.81 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.