What is the enthalpy change for producing 1.00 L of acetic acid (d = 1.044 g/mL)
ID: 1010291 • Letter: W
Question
What is the enthalpy change for producing 1.00 L of acetic acid (d = 1.044 g/mL) by this reaction? Assume you mix 100.0 mL of 0 200 M CsOH with 50.0 mL of 0.400 M HCl in a coffee-cup calorimeter. The following reaction occurs: CsOH(aq) + HCl(aq) rightarrow CsCl(aq) + H_2O(l) The temperature of both solutions before mixing was 22.50 degree C, and it rises to 24.28 degree C after the acid-base reaction. What is the enthalpy change for the reaction per mole of CsOH? Assume the densities of the solutions are all 1.00 g/mL and the specific heat capacities of the solutions are 4.2 J/g middot K. You mix 125 mL of 0.250 M CsOH with 50.0 mL of 0.625 M HF in a coffee-cup calorimeter, and the temperature of both solutions rises from 21.50 degree C before mixing to 24.40 degree C after the reaction. CsOH(aq) + HF (aq) rightarrow CsF(aq) + H_2O(l)Explanation / Answer
number of moles of CsOH = M*V = 0.200 M * 0.1L = 0.02 mol
number of moles of HCl = M*V = 0.400 M * 0.05 L = 0.02 mol
specific heat capacity, C = 4.2 J/g.K
total volume of solution = 100mL+ 50 mL = 150 mL
Density = 1 g/mL
mass, m = density * volume = 150*1 = 150 g
Heat released, Q = m*C*delta T
= 150*4.2*(24.28 - 22.50)
= 1121.4 J
so 1121.4 J is given out by 0.02 mol of acid-base reaction
enthalphy change per mol = 1121.4/0.02 J/mol = 56070 J/mol
= 56.07 KJ/mol
Answer: 56.07 KJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.