10) When 1.50 g of Ba( s ) is added to 100.00 g of water in a container open to
ID: 1010196 • Letter: 1
Question
10) When 1.50 g of Ba( s ) is added to 100.00 g of water in a container open to the atmosphere, the reaction shown below occurs and the temperature of the resulting solution rises from 22.00 ° C to 33.10 ° C. If the specific heat of the solution is 4.18 J/(g · ° C), calculate H for the reaction, as written. Ba( s ) + 2 H 2 O( l ) Ba(OH) 2 ( aq ) + H 2 ( g ) H = ? 10) 11) For the reaction 2CH 4 ( g ) + 3 Cl 2 ( g ) 2 CHCl 3 ( l ) + 3 H 2 ( g ), H ° = - 118.6 kJ. H ° f = - 134.1 kJ/mol for CHCl 3 ( l ). Find H ° f for CH 4 ( g ). 11) 12) 2 LiOH(s) Li 2 O(s) + H 2 O(l) H ° = 379.1 kJ LiH(s) + H 2 O(l) LiOH(s) + H 2 (g) H ° = - 111.0 kJ 2 H 2 (g) + O 2 (g) 2 H 2 O(l) H ° = - 285.9 kJ Compute H ° in kJ for 2 LiH(s) + O 2 (g) Li 2 O(s) + H 2 O(l) 12) 13) The standard enthalpy of formation for CuSO 4 · 5H 2 O(s) is - 2278.0 kJ/mole at 25 ° C. The chemical equation to which this value applies
Explanation / Answer
Solution :-
10) When 1.50 g of Ba( s ) is added to 100.00 g of water in a container open to the atmosphere, the reaction shown below occurs and the temperature of the resulting solution rises from 22.00 ° C to 33.10 ° C. If the specific heat of the solution is 4.18 J/(g · ° C), calculate H for the reaction, as written. Ba( s ) + 2 H 2 O( l ) Ba(OH) 2 ( aq ) + H 2 ( g ) H = ?
Solution :-
Formula
q = m*c*delta T
q =100.00 g * 4.18 J per g C * (33.10 C – 22.00 C)
q= 4640 J
since the heat is given off so the process is exothermic so it have negative sign
(-4640 J * 137.33 g Ba / 1.500 g) (* 1 kJ / 1000 J) = -425 kJ /mol
So the delta H reaction is -425 kJ/mol
11) For the reaction 2CH 4 ( g ) + 3 Cl 2 ( g ) 2 CHCl 3 ( l ) + 3 H 2 ( g ), H ° = - 118.6 kJ. H ° f = - 134.1 kJ/mol for CHCl 3 ( l ). Find H ° f for CH 4 ( g ).
Solution :-
Delta H rxn = sum of delta Hf product – sum of delta Hf reactant
-118.6 kJ = [CHCl3*2] –[CH4*2]
-118.6 kJ = [-134.1*2] – [CH4*2]
-118.6 = -268.4 – [CH4*2]
149.8 = - 2*CH4
149.8/-2 = CH4
-74.9 kJ= CH4
Therefore the Delta Hf CH4 is -74.9 kJ/mol
12) 2 LiOH(s) --- > Li 2 O(s) + H 2 O(l) H ° = 379.1 kJ
LiH(s) + H 2 O(l) ----- > LiOH(s) + H 2 (g) H ° = - 111.0 kJ
2 H 2 (g) + O 2 (g) ----- > 2 H 2 O(l) H ° = - 285.9 kJ
Compute H ° in kJ for 2 LiH(s) + O 2 (g) Li 2 O(s) + H 2 O(l)
To get the desired equation we need to multiply equation 2 by factor 2
Then we get
2 LiOH(s) --- > Li 2 O(s) + H 2 O(l) H ° = 379.1 kJ
2 LiH(s) + 2H2O(l) ----- > 2LiOH(s) +2 H2 (g) H ° = -222.0 kJ
2 H2 (g) + O2 (g) ----- > 2 H2O(l) H ° = - 285.9 kJ
By adding these three equations by cancelling the same species on the opposite sides we get the desired equation.
2 LiH(s) + O 2 (g)----- > Li 2 O(s) + H 2 O(l)
Delta H = 379.1 kJ + (-222.0 kJ) + (-285.9 kJ) = -128.8 kJ
Therefore the delta H for the desired reaction is -128.8 kJ
13) The standard enthalpy of formation for CuSO 4 · 5H 2 O(s) is - 2278.0 kJ/mole at 25 ° C. The chemical equation to which this value applies
Chemical equation is
CuSO4(s) + 5H2O(l) ------ > CuSO4*5H2O(s)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.