You have a 50.0mL solution of 1.35M NH_3 which you are titrating with a 0.75M so
ID: 1009499 • Letter: Y
Question
You have a 50.0mL solution of 1.35M NH_3 which you are titrating with a 0.75M solution of HBr (K_B(nh3)= 1.8 times 10^-5) What is the pH before you start titration? Suppose that 0.1000 mole each of h_2 and i_2 are placed in 1.000-L flask, stoppered, and the mixture is heated to 425degree C. At equilibrium, the concentration of I_2 is found to be 0.0210 M. What are the equilibrium concentrations of and HI, respectively? Calculate K_c for the following reaction at 425degree C. H_2(g) + i_2(g) 2 HI(g)Explanation / Answer
7.
no of moles of NH3 = molarity * volume in L
= 1.35*0.05 = 0.0675moles
no of moles of HBr = molarity * volume in L
= 0.75*0.05 = 0.0375 moles
NH3 + HBr ------> NH4Br
I 0.0675 0.0375 0
C -0.0375 -0.0375 0.0375
E 0.03 0 0.0375
Pkb = -logkb
= -log1.8*10-5
= 4.74
POH = PKb + log[NH4Br]/[NH3]
= 4.74 + log0.0375/0.03
= 4.74 + 0.0969 = 4.8369
PH = 14-POH
= 14-4.8369 = 9.1631 >>>> answer
8. molarity = no of moles/volume inL
= 0.1/1 = 0.1M
[H2] = [I2] = 0.1M
H2 + I2 --------> 2HI
I 0.1 0.1 0
C -0.079 -0.079 2*0.079
E 0.021 0.021 0.158
Kc = [HI]2/[H2][I2]
= (0.158)2/0.021*0.021
= 0.024964/0.000441 = 56.6 >>>> answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.